Değerli İnsanlar, Romalılar, Sivaslılar, Şebinkarahisarlılar ve Fahri Plütonlular;

Hayatınızda o kadar gereksiz şeye o kadar zamanlar harcıyorsunuz ki; bir infografik şeklinde size gösterilse hayretler edersiniz.

Şimdi ben de sizden hayatınızdaki 1 saat 15 dakikalık bir zamanı ayırmanızı isteyeceğim. Ama kendim için değil. Sizin için. Varsa çocuklarınız, yoksa doğmamışlarınız, gelecekleriniz, yarınlarınız için 1 saat 15 dakika ayırmanızı isteyeceğim.

Nasıl bir dünyada yaşıyorsunuz, gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakacaksınız anlamanız için gerekli bu süre.

“amaaaann banane yaaa” demeyin. Çünkü mevzubahis şey sizin “eviniz”. Yaşadığınız yer; çocuklarınıza bırakacağınız tek gerçek “miras” olan “eviniz” ile ilgili.

Hepimizin gerçeklerin farkına varmaya ve bir miktar aydınlanmaya ihtiyacımız var. Günlük gerizekalı gündem maddelerine o kadar kaptırmışız ki kendimizi, bu zamanlarda bir şeylere ayıkmak pek işinize gelmeyebilir.

Şu 1 saat 15 dakikalık zamanda çok sevdiğiniz diziden bir bölüm izleyebilir, komik videolara bakıp gülebilir, memleket meselelerine kafayı yorup, kahrolsun pkk, terör çok rörörö deyip, saçma sapan şeylerle de vakit geçirebilirsiniz. Fakat sonumuzu hazırlayan kum saatinin her bir kumu kıçımıza kaçarken daha ne kadar kendimizi oyalayabiliriz ki?

Buyrun MEDENİYET ile tanışıp, sonunuzu düşünün…

END:CIV; kültürümüzün sistematik şiddete ve çevresel sömürüye olan bağımlılığını inceliyor ve sonuçta zehirlenen tabiatı ve savaş bunalımındaki ulusları derinlemesine araştırıyor.

Derrick Jensen’in Endgame (Oyun Sonu) adlı kitabına dayanan END:CIV izleyiciye şu soruyu soruyor:

“Yaşadığınız topraklar, ormanları kesen, suyu ve havayı kirleten ve besin kaynaklarınızı zehirleyen yaratıklar tarafından işgal edilseydi, direnir miydiniz?”…

Uygarlıkların çökmelerinin altında yatan nedenleri genellikle kaynakların aşırı kullanımına dayanır. Bunu yazarken, dünya ekonomik kaos, petrolün zirvesi, iklim değişikliği, çevresel yıkım ve politik karışıklıkla sendeliyor. Hergün, manşetler skandal hikayelerini ve kamu güvensizliğini temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyor.

Şu anki küresel sistemin sonuna dair öfkeli taleplerde bulunmamız gerekmiyor – çünkü çok yakında çökecek gibi görünüyor. Ancak, en çok hasar görmüş yerlerde bile cesaret, merhamet ve özgecilik eylemleri kaynıyor. Savaş ve baskının ağır etkilerine maruz kalmış insanların dirençliliğini ve ilerleyen krizle yüzleşmek için öne atılanların kahramanlıklarını belgeleyerek, END:CIV bu herşeyi tüketen çılgınlığın dışında makul bir geleceğe ışık tutar.

Jensen’in anlatımı ile desteklenmiş film bizleri bu toprakları gerçekten seviyorsak eyleme geçmeye çağırıyor. Film, küresel ekonomik sistemin çözümlemesini yapmak için müziği, arşivsel metrajı, hareketli grafikleri, animasyonu, güldürüyü ve hicvi de kullanarak enerjik bir tempoda ilerliyor.

END:CIV, Jensen’in şiirsel ve sezgisel yaklaşımıyla örtüşen birinci elden fedakarlık ve kahramanlık hikayelerini dikkatle ve duygusal olarak heyecanla yansıtıyor. Taşrada çekilmiş ekran görüntüleri korkunç ama olağan yıkımın traşlama kanıtının yanısıra kesici doğal güzelliğin perde arkasını gözler önüne seriyor.

Kaynak : https://vimeo.com/31098745